Menu
Pachové ploty |
Napsal uživatel Administrator |
Čtvrtek, 17 Únor 2011 21:28 |
S ohledem na vysoký úhyn srnčí zvěře (rok 2009 – 40 ks, rok 2010 – 36 ks), který je způsoben zejména sražením zvěře při střetu s auty, provádí sdružení nástřik speciální pěny HAGOPUR podél rizikových silničních úseků. Z této pěny se následně prostřednictvím UV záření a odpařováním uvolňuje kombinace pachů : vlk, medvěd, rys a člověk. Nástřik se aplikuje na stromy, keře nebo dřevěné sloupky po okrajích silnic. Pro zachování účinnosti se každé 3-4 měsíce provádí obnovovací nástřik pomocí pachového koncentrátu.
V současné době jsou pachovým ohradníkem ošetřeny následující silniční úseky: - silnice z Kralup do Velvar (240), úsek od Zeměch po odbočku na Lešany - silnice mezi Lešany a Olovnicí, úsek od Anglického resortu po odbočku na Nový Dvůr - silnice z Kralup do Otvovic (101), úsek od Kralup k Minické skále - silnice z Kralup na Tursko (240), úsek od Anglického resortu po hranice honitby - silnice z Lobče na Nelahozeves, úsek nad tunely
Smutná realita Aplikace pěny Hagopur
Mnoho řidičů neví, co se zraněným nebo mrtvým zvířetem udělat. Sraženou zvěř si nesmí řidič ponechat. Pokud tak učiní, dopouští se trestného činu pytláctví. Nebezpečné je i zpracování masa ze zvěřiny v kuchyni. Maso je většinou znehodnoceno už nárazem a krvácením do svaloviny, navíc může být zvíře i nemocné. Pokud dojde ke srážce vozidla se zvěří, jsou řidiči povinni nehodu ohlásit policistům. Ti pak vyrozumí členy mysliveckého sdružení, kteří zajistí odvoz mrtvé zvěře z místa události.
Z případů, kdy byl pachový plot použit je zřejmé, že je tato metoda jako jedna z mála účinná a v místech, která jsou takto ošetřena došlo k poklesu střetů se zvěří. Věříme tedy, že provedená opatření výrazně sníží množství uhynulé zvěře, kterou pravidelně nacházíme sraženou v příkopech podél silnic.
|
Aktualizováno Čtvrtek, 10 Březen 2011 11:31 |